www.kraxnet.cz Xnet.cz | Administrace | XNet Wiki | Railshosting.cz  

Správce národní domény přikázal smazat archiv domény .cz.

Sdružení CZ.NIC, z.s.p.o. s dnešní účinností vypovědelo smlouvu o přístupu k obsahu zóny .cz společnosti KRAXNET s.r.o., která léta budovala archiv domény .cz. Ukončením smlouvy je navíc společnost KRAXNET nucena celý archiv zničit.

“Byl jsem velmi překvapen, že CZ.NIC se rozhodl smlouvu jednostranně vypovědet v nejkratší možné lhůtě, a to bez předchozího jednání či nějakého vysvětlení důvodů. Je to velká škoda pro český Internet a budoucí badatatele a historiky,” říká Jiří Kubíček, jednatel společnosti KRAXNET. “Archiv jsme budovali z vlastních finančních prostředků bez dotací a sdružení CZ.NIC jsme za zpracovávaná data navíc platili,” dodává.

Představenstvo sdružení CZ.NIC se rozhodlo ukončit veškeré smlouvy o přístupu k obsahu zóny .cz. “Smluvním stranám o tom nedali vůbec vědět. Takto by se stabilní instituce renomovaného správce národní domény neměla chovat,” myslí si Kubíček.

KRAXNET není jedinou dotčenou společností. “Měli jsme připraveny projekty, které měly kontrolovat, zda sdružení CZ.NIC dobře spravuje doménu .cz, odhalovat bezpečnostní hrozby na českém Internetu a statisticky zpracovávat získané údaje. Sdružení nám však odmítlo zónu zpřístupnit,” sdělil Ivo Švarc, ředitel sdružení CZ.REG, z.s.p.o.

Sdružení CZ.NIC, z.s.p.o. provozuje doménu .cz ve prospěch české internetové komunity, ale její hlavní produkt, zónový soubor, se rozhodli komunitě znepřístupnit. Ve velkých doménách jako je např .com přitom bývá zvykem, že zónový soubor je zpřístupněn všem, a dokonce bezplatně.

Společnost KRAXNET s.r.o. je jedním z prvních registrátorů v doméně .cz a spravuje tisíce domén v zóně .cz. Sdružení CZ.REG, z.s.p.o. je dobrovolným sdružením registrátorů .cz domén a provozuje rozhraní pro hromadnou správu domén, aukční doménové portály a je hlavním aktérem na poli standardizace rozšíření elektronického formátu faktur ISDOC o doménovou problematiku.

6 komentářů k příspěvku “Správce národní domény přikázal smazat archiv domény .cz.”

 1. Erythros

  Dobrý den,
  o jakou smlouvu šlo? Respektive co to bylo za specifickou smlouvu, na základě které jste měli přístup do zóny domény .CZ právě pro aplikaci archívu domény .CZ, jenž budete muset po vypovězení smlouvy smazat? neměli byste do zóny mít přístup jako registrátor českých domén?

  Děkuji za odpovědi.

 2. kubicek

  Dobrý den,

  šlo o speciální smlouvu s názvem “Smlouva o poskytování přístupu k obsahu zóny .CZ”, kterou mohl s CZ.NIC uzavřít kdokoliv a na základě této smlouvy pak získal autorizační údaje pro AXFR zóny z autoritativních NS pro .cz.

  Jako registrátor máme přístup do registru protokolem EPP, který v implementaci CZ.NIC neumožňuje tyto údaje jednoduše získat.

 3. My Name

  Cit.: “Ve velkých doménách jako je např .com přitom bývá zvykem, že zónový soubor je zpřístupněn všem, a dokonce bezplatně.”

  Nevím jestli je uvedená věta lež nebo omyl, ale v každém případě je nepravdivá.

  Viz např.: http://en.wikipedia.org/wiki/Domain_Name_System_Security_Extensions#Why_DNS_zone_data_is_normally_kept_private

  nebo: http://tools.ietf.org/html/rfc4470

 4. kubicek

  Ani lež ani ani omyl. ICANN ve smlouvách s provozovateli registrů generických domén dokonce vyžaduje, aby přístup k obsahu generických zón byl umožňován bezplatně. Dokonce šli tak daleko, že sestavili pracovní skupinu ICANN Zone File Access Advisory Group, která má za cíl sjednotit a zjednodušit postup uzavírání smluv s uživateli zónových dat. (viz http://www.icann.org/en/topics/new-gtlds/zfa-concept-paper-18feb10-en.pdf)

  Chcete přístup z zóně .com/.net? http://www.verisigninc.com/en_US/products-and-services/domain-name-services/grow-your-domain-name-business/analyze/tld-zone-access/index.xhtml

  .info - http://www.info.info/faq/how-can-i-get-access-afilias-tld-zone-file-info-domains

 5. Copak se to děje s .cz doménou?

  [...] že některým smluvím partnerům zavaří a tuto smlouvu vypověděli. Například společnost Kraxnet s.r.o. musí smazat také svůj archiv, které léta budovala. Což mimochodem zřejmě bude znamenat i problém pro aukční portál [...]

 6. Mirek

  A je možné, aby si někdo nekontrolovatelně, jakožto sdružení (většinou bez právní subjektivity a ještě zájmové) usurpoval veškerá data kolem cz domén a dalších podobných bez toho, že by mohlo být toto uskupení kýmkoliv kontrolováno a ještě k tomu nutilo všechny do identifikace tzv. moje ID, kdy jsou data veškerá možná přístupna subjektu, který by takováto data neměl v podstatě vůbec mít možnost shromažďovat? A co na tuhle jejich databázi říká Úřad na ochranu osobních údajů? Pokud jsem zaregistroval, tak moje ID obsahuje veškerá data, dokonce i identifikátor pro sociální zabezpečení, což jsou už dost choulostivá data. Ještě bych pochopil, kdyby se to týkalo jenom podnikajících subjektů a identifikací bylo IČ nebo DIČ, ale týká se to i soukromých osob. Tak mi nějak připadá tohle sdružení jako další bezpečnostní složka nebo špión pro některou jinou velmoc. Když se nemohou dostat k datům jinak, tak se to navlékne na internet? Budu muset učinit dotaz na Úřad pro ochranu osobních údajů, co na tohle sdělí oni.

Zanechte komentář